Informace

V roce 2018 bude EPM v ČR pořádat dvě regionální výběrové konference (RVK). První z nich se uskuteční od 9. do 11. listopadu v Litoměřicích. Zasedání bude třídenní akcí pro studenty středních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Na konferenci se bude dále podílet skupina 40 facilitátorů, kteří budou jak z České republiky, tak z různých zemí celé Evropy. Celá konference bude probíhat v anglickém jazyce. Díky tomu budou studenti rozvíjet nejen své schopnosti při debatování, ale také se zdokonalovat v anglickém jazyce.

Předsedou Regionální výběrové konference bude Maciej Kuczyński (Polsko), hlavními organizátory zasedání jsou Matěj Hrnjica (ČR) a Samuel Týče (ČR), editory zasedání budou Adam Kraus (ČR) a Tomáš Pacovský (ČR) a předsedou poroty bude Anar Kučera (ČR).

Na zasedání se počítá s účastí více než 80 delegátů neboli žáků středních škol z celé České republiky i zahraničí. Během konference se posléze rozdělí do osmi pracovních skupin (výborů), přičemž v každé z nich budou diskutovat nad přiděleným aktuálním tématem. Následně na dané téma vytvoří tzv. rezoluci – nástin možného řešení problému. Témata výborů se budou lišit, nicméně všechna bude spojovat motto zasedání, kterým je “Překonávání těžkostí jednotně nalezení síly v jednotě, a mluvit se tak bude např. o řešení migrace a bezpečnosti vnějších hranic EU, ochraně osobních dat nebo využití marihuany v medicíně. Delegáty povede přibližně 40 členný mezinárodní tým facilitátorů.

Během akce také proběhne bohatý doprovodný program, a to jak pro studenty, tak i učitele, kteří je budou doprovázet. Jeho součástí bude i panelová diskuze na téma “Klady a úskalí evropské integrace”.

RVK bude mít mimo jiné soutěžní charakter – nejúspěšnější delegáti dále postoupí na Národní výběrovou konferenci, která se bude konat v březnu 2019. Jejich možnosti zapojit se v EPM však národní výběrovou konferencí nekončí. Ti nejúspěšnější delegáti každoročně reprezentují Českou republiku v zahraničí na mezinárodních zasedáních Evropského parlamentu mládeže.

Kontakty

Matěj Hrnjica a Samuel Týče

Hlavní organizátoři

Aneta Šeráková

Kontakt pro média

Partneři a sponzoři

Mediální výstupy ze zasedání:

Litoměřický deník – Litoměřice patří studentům. Probíhá tam konference EPM v ČR (10. 11. 2018)
Místní kultura – Litoměřice na tři dny přivítají stovku českých i zahraničních studentů (9. 11. 2018)
Evropské noviny – V Litoměřicích zasedne Evropský parlament mládeže (5. 11. 2018)
Volný čas Vysočina – V Litoměřicích se chystá konference EPM v ČR (12. 11. 2018)
Feedit – Stovka studentů se sjede diskutovat evropské problémy (5. 11. 2018)